המרכז הארצי למורי מדעי החקלאות הוקם בשנת 2017 על ידי אגף א' מדעים של המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך בשיתוף עם הפיקוח על מדעי החקלאות במינהל לחינוך התיישבותי במשרד החינוך וממוקם ומנוהל במינהל המחקר החקלאי, מכון וולקני, המהווה את ליבת המחקר במדעי החקלאות בישראל, והינו מרכז מחקר מהמוכרים בעולם.

במכון וולקני קיימת תשתית מחקרית ענפה המשמשת למחקרים בתחומי מדעי החקלאות הכוללים את התחומים האינטרדיסציפלינריים המאפיינים מקצוע זה. במכון וולקני, המייצג את הזרוע המחקרית של משרד החקלאות ופיתוח הכפר במדינת ישראל, מתבצע עיקר המחקר החקלאי בישראל. הצוות המדעי של מכון וולקני הינו ייחודי ביכולותיו לבצע מחקרים משולבים, להיות פורץ דרך בטכנולוגיות חדשניות ובהכשרת דור העתיד במדעי החקלאות. לצוות המחקר מומחים בכל תחומי מדעי החקלאות אשר כוללים מדעי הצמח, קרקע מים וסביבה, הגנת הצומח, אחסון ואיכות תוצרת חקלאית ומזון, בעלי חיים והנדסה חקלאית. חלק מתחומי ההתמחות ייחודיים למכון וולקני. מרכזי המחקר הם קמפוס מרכזי אחד בראשון לציון (מרכז) וכן מרכז דרומי בגילת ומרכז צפוני בנווה יער
מרכז המורים שהוקם במכון וולקני מאפשר שילוב של בכירי המרצים למדעי החקלאות.
לרשות המשתלמים במינהל המחקר החקלאי תשתיות אותנטיות למחקר והוראה כגון אולמות הרצאות, כיתת מחשבים, מעבדות סטודנטים, מעבדות מחקר בעלות ציוד מחקרי מתקדם, חממות, רובוטיקה, חקלאות מדייקת ואמצעי חישה מרחוק, מתקני גידול בע"ח ועוד.
ההשתלמויות מתקיימות בשלושת מרכזי המחקר של מינהל המחקר החקלאי- בראשון לציון (מרכז), גילת (דרום) ונווה יער (צפון). שלושת מרכזי המחקר מאפשרים מתן מענה ארצי לאוכלוסיית המורים לחקלאות.
שיתוף הפעולה ההדוק עם משרד החינוך מאפשר דיאלוג פורה של מרכז המחקר עם השטח. המפגש של מורים עם מדענים ממכון וולקני מייצר סביבת לימודים ייחודית המקדמת את החינוך החקלאי ומסייעת להם להכשיר דור של חקלאים ואנשי מחקר לעתיד.

 

ד"ר הדר הלר
מנהלת מרכז המורים
ד"ר ג'אנט טלמון
ניהול תוכן ועורכת עלון המורים
רונית נאמן-נעמן
אחראית תוכן אתר אינטרנט
פרופ' שנאן הרפז
יועץ אקדמי
שלומית זילברברג
מזכירת המרכז

Back to top